piątek, 6 listopada 2020

Królowa Elżbieta II Windsor - Piątki z Windsorami.

 Lillibeth - tak pieszczotliwie określają ją najbliżsi. Panuje lecz nie rządzi od 1952 roku. Postać niezłomna i tajemnicza. Co wtorek na audiencję udają się do niej premierzy Jej Królewskiej Mości. Uwielbia rebusy i szarady. Ostatnie pogłoski: możliwa jest Jej abdykacja i przekazanie korony ukochanemu wnukowi Williamowi. Kocha wszystko - co je trawę - Zdaniem jej małżonka księcia Filipa. Kocha psy i konie, unika kotów. Najbardziej kocha Balmoral - szkocką rezydencję królewską, która jest odskocznią od życia w Londynie. W Balmoral wraz z rodziną naprawdę głęboko wypoczywa. Tam też sama po sobie zmywa, razem z innymi gośćmi. Do Balmoral bowiem zjeżdżają też aktualni szefowie rządu. Nieustraszona. "W głębi duszy jestem zwyczajną wieśniaczką" - tak raz siebie określiła. Głowa państwa, głowa Kościoła Anglikańskiego. Żelazna Dama określiła ją raz w kuluarach - jako osobę, która - gdyby nie była Królową - głosowałaby śmiało na Partię Pracy. Czasem uśmiechnięta, a czasem, zmartwiona. Jej kapelusze są zabezpieczone kawałkami ołowiu - tak - by ich nie zdmuchnął północny wicher. A co Wy , drodzy Czytelnicy bloga - sądzicie o tejże postaci? W długości panowania pobiła przodkinię Wiktorię. Zaś po śmierci Lady Di stwierdziła: "W tym Kraju panują siły, o których nie mamy nawet pojęcia".

30 komentarzy:

 1. Postać królowej przedstawiłeś w bardzo interesujący sposób.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Mario. Windsorowie fascynują. Pozdrawiam po zakupach :)

   Usuń
 2. Mnie tam zawsze interesowała zagadkowa śmierć Diany. Czy w tej książce temat został poruszony jakoś bardziej? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ew, ten tekst pochodzi z książki Iwony Kienzler "Windsorowie" i innych. Mnie też nurtuje jej tajemnicza - tj. Lady Di śmierć. W sumie w każdej o Windsorach publikacji coś o "Księżnej Ludzkich Serc" jest. Pozdrawiam !

   Usuń
 3. Chętnie dowiem się czegoś więcej o królowej. Szkoda, że unika kotów. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Te siły to bardzo intrygująca kwestia...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa postać, chętnie przeczytałabym jej pełną biografię

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nie przepadam za królową Elżbietą II, postrzegam ją jako osobę dość kostyczną. Wydaje mi się też, że za wszelką cenę stara się zachować pozory i dba o krystaliczny wizerunek rodziny. Z różnym skutkiem Czytałam kilka biografii poświęconych tej monarchini.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również jestem po kilku publikacjach. Pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Bardzo ciekawy wpis. Szczególnie zainteresowała mnie informacja o kotach, acz osobiście wolałabym, żeby Elżbieta II była przychylniej nastawiona do kotów. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również pozdrawiam i dziękuję za komentarz :)

   Usuń
 8. Niezwykła osobowość i człowiek :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Z całą pewnością jest to niezwykle barwna postać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Barwna, ciekawa i pasjonująca. Pozdrawiam Cyrysiu.

   Usuń
 10. Bardzo lubię te biografie w pigułce. Ciekawa postać, a ta informacja o kapeluszach - fascynująca. :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz i również pozdrawiam :)

   Usuń
 11. Królowa Elżbieta jest znana przede wszystkim z tego, że tak długo panuje. I, szczerze mówiąc, za wiele o niej nie wiem. Może warto byłoby przeczytać tę biografię i dowiedzieć się o tej współczesnej monarchini nieco więcej?

  Fantastyczna Rozrywka

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam tą postać. Jak wpada mi w ręce cokolwiek o Windsorach to czytam, czytam, czytam

  OdpowiedzUsuń
 13. Może to i wielka królowa, ale teściowa z niej taka jak każda inna, no prawie, bo znacznie gorsza ;) Przypomniało mi się, że swego czasu Freddy Mercury nazwał na jej cześć swój zespół, a też i ona sama "chadzała" na ich koncerty. To były piękne czasy... Wszelkiej pomyślności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz Lutano. Również serdeczności :)

   Usuń
 14. Niezwykle ciekawa i intrygująca kobieta. Podziwiam ją za jej wigor, charyzmę- przecież ona już naprawdę ma swoje lata! Tylko pozazdrościć tak dobrej formy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. Fakt - jest niezłomna !

   Usuń