poniedziałek, 11 maja 2020

Leon Leyson - Chłopiec z Listy Schindlera. Prawdziwa historia chłopca ocalałego z Holocaustu.

Chlopiec z listy Schindlera: Amazon.co.uk: Leon Leyson ... źródło zdjęcia Amazon .


Książkę tę zakupiłem w Kolporterze. Wciąga od pierwszych stron. Publikacja liczy 255 stron. Pamiętam 1993 - i rok, i wyświetlaną w moim mieście Listę Schindlera. Obozowej literatury nigdy dość.


" Leon Leyson (właściwie Lejb Lejzon) - miał tylko dziesięć lat, gdy Niemcy najechały na Polskę i musiał wraz z rodziną przenieść się do krakowskiego getta. Dzięki nieprawdopodobnemu szczęściu - a także hartowi ducha - i sprytowi - udało mu się przetrwać sadystyczne praktyki nazistów - w tym demonicznego Amona Goetha - komendanta obozu w Płaszowie. Jednak w ostatecznym rozrachunku - to wspaniałomyślność i przebiegłość jednego człowieka - Oskara Schindlera  - uratowała życie Leona i jego rodziny. Schindler wpisał ich na listę pracowników swej fabryki - lista ta stałą się znana potem jako "Lista Schindlera".

To tyle z okładki. Książka jest wstrząsająca, I jedenaste przykazanie" "Nie zapominaj". Książkę pochłonąłem w ciągu dwóch dni. Serdecznie zachęcam do jej lektury przede wszystkim historyków, psychologów. 

23 komentarze:

 1. Zaciekawiłeś mnie. Skuszę się i postaram się przeczytać tę książkę. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Krysiu za komentarz. A ja pozdrawiam znad łyka bezkofeinowej kawy :)

   Usuń
 2. Bardzo cenią sobie literaturę obozową i ten tytuł również znajduje się na mojej liście koniecznych do przeczytania. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdarza mi się sięgać po literaturę wojenną, ale na razie czuję przesyt tą tematyką. Dlatego też na razie sobie odpuszczę, chociaż pewnie za jakiś czas przeczytam :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasami lubię sięgać po podobne klimaty, ale to muszę mieć specjalny nastrój. Zapisuję tytuł. :)
  Pomistrzowsku

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam. Ale na pewno zajrzę do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tym razem jestem zainteresowana przeczytaniem powyższej książki, gdyż warto od czasu do czasu sięgnąć po literaturę obozową, aby docenić dzisiejszą rzeczywistość.

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie lektury są bardzo wartościowe.
  Przeczytam, A jak będę miała chwilę czasu😉No i lekturę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są bardzo potrzebne takie książki. Pozdrawiam Klaro !

   Usuń
 8. Dziękuję. I ja z pewnością tę książkę pochłonę...

  OdpowiedzUsuń
 9. Już dodałam ją do swojej listy, aż wstyd, bo nie miałam pojęcia, że taka pozycja istnieje. Koniecznie do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ojjj nawet nie wiedziałam o takiej pozycji! Zapisuję!

  OdpowiedzUsuń