niedziela, 7 lutego 2021

Henryk VIII - A. F. Pollard

 Ciekawa to bardzo książka. Pasjonuję się nie od dziś Historią Anglii i Zjednoczonego Królestwa. Wielu z nas pamięta z pewnością serial "Tudorowie". Po dzisiejszym porannym spacerze nareszcie dokończyłem tę książkę, wypożyczoną z biblioteki "tuż za rogiem" - a tak naprawdę z sąsiedniego osiedla. Henryka VIII nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Książka ta była też moją lekturą na studiach, bodajże w 2004 roku. A sam bohater? No cóż, - jak go określano - "cudowne dziecko Anglii". Czyta się ją bardzo szybko - i śmiało można ją polecić nie tylko historykom, ale także politologom - czy filologom. Barwna postać. Król pełen namiętności. Gorąca krew. Głowa Kościoła - chociaż nie zreformowanego do końca (dopiero Elżbieta I Wielka poczyni kroki ku oryginalnemu amalgamatowi religijności na Wyspach - połączenia kalwinizmu z zachowaniem wielu katolickich rytuałów; - zresztą - dzisiejszy Kościół Anglii jest podzielony na trzy odłamy : Wysoki - bliski współczesnemu katolicyzmowi, Średni - "wypośrodkowany" i  Niski - najbliższy kalwinizmowi). Henryk VIII to ten , który rzucił wyzwanie największym potęgom ówczesnego świata. Chociaż publikacja pochodzi z 1979 roku, to warto po nią sięgnąć. Nie zawiedziecie się na niej. Wciąga od pierwszych stron, szybko się ją czyta - gdyż jest to biografia. Podsumowawszy: postać, o której można pisać i pisać. Zachęcam do lektury wszystkich Czytelników Imperium Lektur 2 :)

32 komentarze:

 1. Bardzo podobał mi się serial o "Tudorach". Chociażby za świetne kreacje Jonathana Rhys Meyersa jako Henryka VIII czy Nathalie Dormer, która zagrała Annę Boleyn. Co do książki, chętnie przeczytam, jeśli trafię na nią w bibliotece. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również pozdrawiam. Książka jest zdecydowanie w większości bibliotek :) Polecam :)

   Usuń
 2. Dobrze, że ta publikacja jest nadal aktualna. Miłego, niedzielnego wieczoru.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta postać mnie nie zachwyca. Smutne jest, gdy ktoś kto ma władzę wykorzystuje ją w tak niecny sposób. Mimo niewątpliwych osiągnięć w historii, chyba jednak zrobił więcej złego, niż dobrego. Tym razem podziękuję za lekturę. Udanego tygodnia Jardianie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lutano, również życzę udanego tygodnia i pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Chyba jednak przeszedł Henryk VIII do historii jako ten który skazywał żony na śmierć.
  Byłam w Londynie w twierdzy Tower i widziałam pieniek na którym ścięto głowę mieczem Annie Boleyn i toporem Katarzynie Howard..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Stokrotko za komentarz . Tak przeszedł do historii właśnie tak. Planuję Opactwo, gdy pandemia minie :) Pozdrawiam i życzę miłego tygodnia :)

   Usuń
 5. Poszukam tej publikacji. Miłego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warta uwagi :) Pozdrawiam po wizycie w Księgarni :) Podręcznik dla klasy I LO - poziom rozszerzony. Aktualizuję wiedzę :)Również życzę miłego dnia :)

   Usuń
 6. Dobrze, że publikacja jest tak ciekawa i trzyma uwagę czytelnika do samego końca.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie dopiszę do mojej listy, bo postać rzeczywiście ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka utrzymuje ciekawość czytelnika od początku do końca, to ja jestem na tak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Agnieszko :) Nie zawiedziesz się :)

   Usuń
 9. Postać, która zmieniła losy świata

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa postać, despotyczna, nieznosząca sprzeciwu... Warto dowiedzieć się czegoś więcej. Po tej recenzji jestem na tak :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz ann.iel :) Warto poznać tę postać bliżej :) Pozdrawiam :)

   Usuń
 11. Chętnie przeczytam. Interesująca postać, to i książka powinna być ciekawa. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z pewnością to jeden z ciekawszych królów. Kojarzę go szczególnie ze ścinania żon ;) Z chęcią przeczytam, tym bardziej że bibliografie uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo rodzinatestuje :) Bardzo ciekawa postać :)

   Usuń
 13. Bardzo lubię historyczne powieści. Na pewno się skuszę. Serdeczne pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja Krysiu dziękuję za miły komentarz i również pozdrawiam :)

   Usuń
 14. Zawsze lubiłam tą część historii. Przeczytam na pewno! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka warta przeczytania, mimo, że dawno wydana :) Również pozdrawiam :)

   Usuń
 15. Henryk VIII postac bardzo zlozona, czlowiek skomplikowany, oddany calkowicie swoim kaprysom i chorym wymyslom. Az sie dziwie Katarzynie i innym ze go chcialy. Katarzyne potraktowal strasznie, nie chcialabym podzielic jej losu. Tudorow ogladalam swietne kreacje aktorskie.

  OdpowiedzUsuń