piątek, 16 kwietnia 2021

Książę Filip , Książę Edynburga - In Memoriam. 1921 - 2021

 Śmierć księcia Filipa jest dla królowej ciosem. Jak będą wyglądać najbliższe dni Elżbiety II? | Party.pl źródło zdjęcia: Party.pl.


"O zmarłych nie wypada mówić źle". Czytelnicy i Czytelniczki Imperium Lektur 2 doskonale znają moje pasje czytelnicze. Sam pseudonim - Jardian, pochodzi od słów : Jar - Jarosław , Dian - Diana. Niegdyś zafascynował mnie Hymn Anglikański - "I vow to Thee My Country" - ulubiony hymn Lady Di. "Przysięgam Tobie, Moja Ojczyzno ". Do poruszających słów tegoż hymnu należą między innymi takie słowa "Ale istnieje Inny Kraj, słyszałem o Nim dawno. Jest w nim Król i jego Żołnierze. Trudno dostrzec jego Żołnierzy, trudno dostrzec jego Króla, ale z każdą kolejną duszą w milczeniu potężnieją jego granice". 

Książę Filip nie miał łatwego dzieciństwa. Błękitnej krwi,  przeważającej niemieckiej. Kochany i nienawidzony. Uwielbiany i pomijany. Schorowana Matka i życie dość wczesne na obczyźnie. Królowa Elżbieta zakochała się w tym odległym kuzynie od pierwszego wejrzenia (wywodzą się wspólnie od Królowej Wiktorii). Zahartowała go służba wojskowa. I ta właśnie służba - spowodowała, że po koronacji w 1953 roku swej Małżonki, zaczął być bardzo cyniczny i arogancki. O Elżbiecie mawiał: "Ją interesuje tylko to, co jest trawożerne". Trudno mu było zajmować drugoplanową rolę. Pogrzeb Księcia Filipa odbędzie się w Kaplicy Zamku Windsor, w najbliższą sobotę, 17 kwietnia, o piętnastej. I na koniec przepiękny Hymn: 

źródło :YouTube (PL).

 37 komentarzy:

 1. O członkach rodziny królewskiej zawsze chętnie dowiaduję się czegoś nowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz Agnieszko i pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Ciekawy wpis. Swoją drogą, 99 lat, czyli tyle, ile przeżył książę Filip, to piękny wiek, mimo że trochę zabrakło do okrągłej serki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie ♡
  Cudowny wpis. O rodzinie królewskiej zawsze chętnie dowiem się czegoś nowego. Uwielbiam ich :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ayuna dziękuję za komentarz. Wróciłem właśnie do domu po 38 - minutowych zakupach na drugim końcu miasta. Będę oglądać pogrzeb. Ja też pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Dzisiaj pogrzeb. Jesteśmy świadkami historii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie Wiolu. Jesteśmy świadkami historii. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz :) PS. Zastanawiam się nad wydaniem Wielkiego Oczekiwania w formie e - booka lub papierowej w systemie Ridero. Ale być może jesienią :)

   Usuń
 5. Ja pogrzebu nie oglądałam. Zabrakło mi czasu :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem Joanno, ale na pewno będą powtarzać, bądź też będą krótkie fragmenty w telewizji :) Pozdrawiam i dziękuję za komentarz :)

   Usuń
 6. Wpis jaknajbardziej na czasie.
  Bardzo dziękuję :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I Ja również dziękuję Stokrotko :) Pozdrawiam :-)

   Usuń
 7. Chętnie przeczytam, by poszerzyć swoją wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam wrażenie, że Książę Filip na początku bardzo się buntował, dlatego te jego początku może są trochę niechlubne. Ale w końcu znalazł swoje miejsce w świecie monarchii i to jak jest wspominany dowodzi, że odnalazł się idealnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Królowa Karo - dokładnie. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz :)

   Usuń
 9. Dożyć tylu lat to już jest sukces, a już w tak komfortowych warunkach to aż się chce żyć jak najdłużej. Ciekawa postać, która niewątpliwie zapisze się w historii. Pogrzebu nie oglądałam, bo nie lubię pogrzebów i jak tylko nie muszę, to nawet na nie nie chodzę. Za bardzo je potem przeżywam. Cześć pamięci, Księcia Filipa! I niech mu ziemia lekką będzie. Amen.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz Lutano. Ja też unikam pogrzebów. Pozdrawiam i życzę nowego miłego tygodnia :)

   Usuń
 10. Nie oglądałam pogrzebu Księcia Filipa, ale widziałam urywki w internecie. Z całą pewnością była to osobliwa postać, która na zawsze zapisze się na kartach historii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cyrysiu, dziękuję za komentarz. Fakt - zapisze się na kartach historii. Pozdrawiam :)

   Usuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przeczytałam niedawno, że był wielkim pasjonatem koni. W ostatniej drodze towarzyszyły mu ulubione kuce brytyjskie. Czyli tak jak Elżbieta, kochał zwierzęta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, Urocznico - kochał zwierzęta. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam :)

   Usuń
 13. Nie oglądałam całego pogrzebu, ale jedynie fragmenty. Uświadomiłam sobie, że w sumie niewiele wiem o tym człowieku. Mam wrażenie, że żył w cieniu Elżbiety...

  OdpowiedzUsuń
 14. Dokładnie, żył w cieniu. Pozdrawiam za komentarz, Ja po 84 minutach spędzonych na zewnątrz - na Cmentarzu .

  OdpowiedzUsuń
 15. Oglądałam niecały pogrzeb. Bardzo lubiłam księcia Filipa. Szkoda, że nie dożył 100 urodzin. Lubię wieści z Windsoru, te smutne mniej, ale historia dalej się toczy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sztuka i książka - dziękuję za komentarz. Historia toczy się dalej :)

   Usuń
 16. Pogrzebu nie oglądałam, ale ... kiedyś z wielką ciekawością sięgnę po jego biografię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Monika Olga właśnie czytam Zmierzch świata Windsorow. Zakupiony e book na Wooblink. Pozdrawiam! Dziękuję za komentarz.

   Usuń
 17. Nikt tam nie mial latwego zycia. Nie zazdroszcze im tego. Wole byc zwyklym czlowiekiem. Ogladalam serial o Krolowej Wiktorii. Tez nie miala latwego zywota. Pogrzebu ksiecia Filipa nie ogladalam bo zasnelam, bolal mnie zab akurat. Bardzo ciekawy post.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Kasiu za komentarz i odwiedziny. Pozdrawiam i miłego weekendu :)

   Usuń
 18. Gracias por darnos a conocer mas del príncipe Felipe. Te mando un beso
  Enamorada de las letras

  OdpowiedzUsuń
 19. I ja chętnie dowiem się nowych rzeczy o rodzinie królewskiej! I to prawda, że jesteśmy świadkami historii...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Księgozbiór Kasiny - polecam. Świetna rzecz :)

   Usuń
 20. Lubimy śledzić losy członków królewskich rodzin. Jest to dla całkiem inny świat, ale jak przyjrzymy się bliżej to widzimy, że podobnie tak jak my przeżywają i cierpią. Dla księcia Filipa nie było łatwo żyć w cieniu żony, z resztą każdy mężczyzna nie czułby się komfortowo w takiej sytuacji. Pozdrawiam cieplutko ☀️

  OdpowiedzUsuń