środa, 23 czerwca 2021

Stanisław Zasada Duch '44 Siła ponad Słabością . Duchowi przywódcy Powstania Warszawskiego. - Wyd. WAM. {książka biblioteczna}

 Duch '44 - Zasada Stanisław źródło zdjęcia : Empik.


O Powstaniu Warszawskim 1944 można wiele czytać i pisać. Publikację tę wypożyczyłem w bibliotece tuż za "rogiem" i przeczytałem dość szybko. Porwała mnie od pierwszych stron. Nie ze wszystkim tutaj się zgadzam, jednak krew przelana nie poszła przecież na marne. Publikacja liczy 231 stron. Porywa wartką narracją, wspomnieniami, opowieściami i krótkimi biografiami. Każdy z Czytelników po tej lekturze może wyrobić sobie własny punk widzenia. Czy Powstanie, "Godzina W" - było potrzebne? W tej książce z kolei mało jest tej drugiej strony - tej - która mówi, rzecze iż było niepotrzebne. Polecam tę książkę. Jak wspomniałem - szybko się czyta. Bestialstwo zaś hitlerowców - miejscami przytłacza. Jak to bowiem jest, że - tak cywilizowany i szlachetny naród - doprowadził do Holokaustu Żydów, mordowania Polaków i innych nacji - jak to jest , że poszedł za jednym przywódcą, nieudanym artystą malarzem - niespełnionym  - trzeba dodać. 


Małe podsumowanie: dość szybko się czyta, ale czasem trzeba wziąć nieco oddechu. Jednak polecam wszystkim Czytelnikom bloga Imperium Lektur. Tym , którym historia jest bliska, tym, którym jest odległa.

Wydawnictwo :  WAM, 2018.

29 komentarzy:

 1. Mój narzeczony czytał i też poleca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Agnieszko i pozdrawiam. Dziś aktywnie - 22 minuty na zewnątrz ;-)

   Usuń
 2. Na pewno warto zaglądać do takich książek, bo są bardzo wartościowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Wiolu, zgadzam się. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz :-)

   Usuń
 3. To zatem pozycja w sam raz dla miłośników takiej tematyki. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się . Również pozdrawiam i dziękuję za komentarz :-)

   Usuń
 4. O, ciekawa publikacja. Chętnie przeczytam!
  Dziękuję za podpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Monika Olga - pozdrawiam i dziękuję za komentarz. Książka jest ciekawa, należy sobie raczej wyrobić własny punkt widzenia. Jestem po 10 minutowych zakupach, teraz lektury, i około 14.30 znów zakupy.

   Usuń
 5. Historia jest mi bardzo bliska, a to na pewno interesująca książka. Kiedyś bardzo wiele czytałam o PW, teraz zgłębiam raczej inne rejony przeszłości, ale może kiedyś sięgnę po tę publikację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urocznico - polecam. Dziękuję za obecność na moim blogu :) U Ciebie przed chwilką byłem :-)

   Usuń
 6. Witam serdecznie ♡
  Uwielbiam takie książki. Są bardzo wartościowe. Zawsze wywierają na mnie ogromne wrażenie. Zawierają w sobie tyle emocji. Wspaniała recenzja!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ayuno - bardzo dziękuję za komentarz :) Blogger coś mi szwankuje i pokazuje posty z opóźnieniem. Serdecznie pozdrawiam ;-)

   Usuń
 7. Swego czasu czytałam bardzo dużo książek o Powstaniu Warszawskim. Jednak tej jeszcze nie znam, chociaż będę chciała ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natalia Katarzyna - polecam. Jest bardzo ciekawa, ale każdy musi sobie wyrobić własny punkt widzenia. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz :-)

   Usuń
  2. Wierzę. Tylko książek o Powstaniu Warszawskim czytałam już tyle, że obawiam się, że w tej chwili może mnie po prostu znudzić. Dlatego póki co będę się skupiać na innych książkach, a po tą sięgnę za jakiś czas.

   Usuń
  3. Doskonale. Serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
 8. Dobrze, że powstają ciekawe książki o tej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Annie K - tak, dokładnie. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz :-)

   Usuń
 9. Z chęcią przeczytam. Kiedy zbliża się kolejna rocznica wybuchu powstania zawsze ciągnie mnie do tego typu książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rodzina Testuje - miło to czytać. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za komentarz :-)

   Usuń
 10. Dziękuję i pozdrawiam Joasiu :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Masz rację pisząc, że bestialstwo hitlerowców mocno przytłacza, dlatego jak na razie nie czuję się na siłach, aby czytać powyższą publikację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem Cyrysiu. Trzeba znaleźć odpowiednią chwilę. teraz czytam o Tudorach. Pozdrawiam po aktywnym ranku 34 minuty na zewnątrz (zakupy) . Łatwo się jednak schodzi i wychodzi :)

   Usuń
 12. Temat trudny, ale warty poszerzenia wiedzy o nim.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie potrafimy przejść obojętnie obok tematyki związanej z Powstaniem Warszawskim, bo zawsze wywołuje to wiele emocji. Chętnie sięgnę po tą pozycję. Nie jest to lekka tematyka , ale takie były realia i powinniśmy je znać, aby lepiej cieszyć się i docenić czasy w jakich żyjemy. Pozdrawiam cieplutko ☀️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak jest jak piszesz. Serdecznie pozdrawiam. Dziś tylko rano zakupy były a potem lektury. I odsypianie soboty. PS. Uwielbiam Inkę i słabą rozpuszczalną z mlekiem.

   Usuń
 14. Zapisałam. O Powstaniu powiedziano już bardzo wiele, ale zawsze warto zajrzeć do kolejnych punktów odniesienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Królowa Karo - serdecznie dziękuję za komentarz i pozdrawiam :-)

   Usuń