czwartek, 6 stycznia 2022

Mity Greków i Rzymian, Wanda Markowska / księgozbiór własny/

 Okładka książki Mity Greków i Rzymian Wanda Markowska źródło zdjęcia : Lubimy Czytać. Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1987 rok. Liczba stron: 373.


Mitologia towarzyszy nam od niepamiętnych czasów. Któż z nas nie czytał Parandowskiego, któż z nas nie zna Kubiaka ? Kubiaka też posiadam w swoim księgozbiorze. Ileż to bohaterów mitycznych zostało przeniesionych na piękno nocnego, gwiaździstego nieba :-) .

Ale przyszedł czas na Mity Greków i Rzymian Wandy Markowskiej. Nieco zbeletryzowana postać mitologii. Mamy w tejże publikacji podział na Grecję i Rzym, mnie z kolei bardziej zaabsorbował właśnie - Rzym. Czyta się dość szybko, lektura mi zajęła niespełna dwa dni. 

Jest pełna ciekawostek - i - nieco zbeletryzowana. Pozwala przypomnieć sobie Parandowskiego - jak i inne zbiory mitów. Lwia część jednak przypada na Grecję - ale mnie - najbardziej - powtarzam się  - przypadło nieco skromniejsze opracowanie mitów Rzymian.

W publikacji są objaśnienia na dołach stron, zawiera również mnóstwo ilustracji. Lektura nie jest lekturą toporną , ale swoje zajmuje. Wanda Markowska operuje piękną polszczyzną , nieco miejscami zaskakującą  - gdyż np. w dziełku tym zamiast "świątynia" mamy często słówko "chram".

Czy jest warta polecenia? Myślę, że tak. Herosi, Bogowie, Pół - Bogowie, przygody, zwykli śmiertelnicy, a także kapłani, bóstwa domowe, demony, duchy łąk, lasów i pól - to wszystko jest warte do przeczytania, warte do zaglądnięcia i zapoznania się z tą pozycją :-) . Serdecznie polecam :-) .

42 komentarze:

  1. Nie mam pamięci do mitów😑Imiona bogów tak ale wydarzenia z nimi związane już są mniej znane. W szkole czytaliśmy Parandowskiego. mity wybrane

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem. Mitologia jest specyficzna. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz :-) .

      Usuń
  2. Chyba też bym chciała mieć własny egzemplarz mitów ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że jestem historyczną ignorantką. Nie znam wymienionych przez Ciebie osobistości. Ogólnie, historię z liceum wspominam jako ciągłe wrzaski faceta, który nie umiał sobie poradzić z niewiele młodszymi od siebie . W rezultacie zamiast się uczyć, każdy próbował przetrwać. Znałam jedną, nauczycielkę pasjonatkę. Gdy opowiadała, słuchali wszyscy. Była z nami rok. Ten jeden rok, to było za mało żebym poczuła miłość do historii. Z radością wyrzuciłam podręczniki. A teraz, cóż. Nie umiem się zachęcić. Fajnie piszesz o tych książkach, ale ja się ich autentycznie obawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Agnieszko - doskonale Cię rozumiem. Ja miałem wspaniałe historyczki, a to w szkole podstawowej a to w liceum. I na studiach prawdziwych pasjonatów. Serdecznie pozdrawiam, dziękując za komentarz . I współczując nauczyciela ;-).

      Usuń
  4. Te mity fascynują ludzi od wieków. To jest fascynujące.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie Wiolu. To wydanie już mi się rozsypało ;-). Ale leciwe było. Serdecznie pozdrawiam, dziękując za komentarz :-)

      Usuń
  5. Mam tę książkę w swojej bibliteczce- świetnie się ją czyta :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rodzina Testuje - ależ oczywiście. Mnie zajęło cały dzień, pełno krwistych w niej rzeczy - thrillery i kryminały mi niepotrzebne ;-))

      Usuń
  6. Nie czytałam jeszcze tego opracowania, ale kocham baśnie, legendy i mity, więc chętnie sprawdzę :)

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zakładka do przyszłości - polecam - coś fantastycznego, nieco inne ujęcie. Zaskakująco jest przedstawiony Starożytny Rzym :-) . Pozdrawiam serdecznie , dziękując za komentarz :-)

      Usuń
  7. Mity znam tylko w zakresie tych przerabianych w liceum. Być może spróbuję poszerzyć swoją wiedzę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Agnieszko - możesz spróbować - czy to w Markowskiej, czy to w Parandowskim. Czy to w Kubiaku. W swoim księgozbiorze mam Markowską i Kubiaka :-) . Serdecznie pozdrawiam , dziękując za komentarz :-) .

      Usuń
  8. Zawsze lubiłam mitologię i często do niej wracam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książkowy - Las - mam podobnie. Przypomniał mi się pierwszy rok studiów, gdzie Mitologię, Iliadę i Odyseję trzeba było prawie znać na pamięć ;-). Serdecznie pozdrawiam, dziękując za komentarz ;-) .

      Usuń
  9. I ja też tę książkę polecam.
    Mam ją w domu i czasami do niej wracam...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Stokrotko - miło to czytać :-) . Serdecznie pozdrawiam :-) . Dzięki wielkie za obecność u mnie ;-) .

      Usuń
  10. Bardziej znane są mi mity Parandowskiego. Kiedyś fascynowałam się przede wszystkim Rzymem, więc interesowała mnie też tego rodzaju wiedza.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam więc Mirko. Nie zawiedziesz się, genialnie opracowany temat rzymski, chociaż mniej obszerny. Pozdrawiam po kilku godzinach sprzątania i półgodzinnych zakupach :-)

      Usuń
  11. Mam w domu kilka publikacji o mitach z różnych stron świata. Teraz jednak głównie, jak wspominałam, interesuje mnie mitologia słowiańska. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Urocznico - ja mam z kolei na dysku jakieś właśnie mitologie z różnych stron świata :-) Papierowe wydanie tylko Markowskiej i Kubiaka. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za komentarz :-) .

      Usuń
  12. Mam starsze wydanie tej książki w domu - takie z posągową głową i czarnym tłem. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie mam takie samo - z posągową głową i czarnym tłem, tutaj go nie ma, nie mogłem znaleźć odpowiedniego zdjęcia ;-). Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za komentarz :-) .

      Usuń
    2. Swoją drogą, jedną z lektur mojego dzieciństwa są inne mity - te Roberta Gravesa.

      Usuń
    3. Też je czytałem :-) .

      Usuń
  13. Lubię czytać o mitach i legendach. Ten okres w dziejach jest dla mnie bardzo interesujący. Z przyjemnością sięgnę po tą pozycję. Miłego weekendu, Jarku :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Nie jestem pewna, czy mój tata nie ma podobnego egzemplarza

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Więc możesz śmiało sięgnąć Joasiu. Pozdrawiam serdecznie :-) .

      Usuń
  15. Nie wiedziałam, że istnieje takie słówko, jak "chram" :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak Cyrysiu, to zapożyczenie z języka rosyjskiego, oznacza ono świątynię. Serdecznie pozdrawiam :-)

      Usuń
  16. Ja wczoraj akurat rozmawiałam z moją przyjaciółką na ten temat. Zastanawiałyśmy się też, dlaczego nas uczą o Starożytnej Grecji, a nie uczą nas o mitach i wierzeniach Słowian.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie - dobry temat. Te wątki są skromnie omawiane w szkołach podstawowych bodajże w IV klasie, a potem w Liceum przy etnogenezie Słowian. Ale w sieci i bibliotekach można znaleźć mnóstwo tematów , wątków itp. Ja np. w swoim czasie opowiadałem - zajmowałem się Południcami. Zaś słowo "wampir" jest pochodzenie prasłowiańskiego - wywodzi się ze słówka "wąpierz". Serdecznie pozdrawiam , dziękując za komentarz :-)

      Usuń
  17. Jak ja dawno nie czytałam mitologii. Żadnej! Najbliższa jest mi oczywiście nasza, słowiańska, ale grecką i rzymską po prostu wypada znać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie Monika Olga, wypada znać. Pozdrawiam serdecznie po aktywnym dniu - najpierw 3 minuty śmieci, a mieszkam na czwartym piętrze, potem 41 minut odległy cmentarz. Z mitologii słowiańskiej mam sporo na dysku.

      Usuń
  18. Myślę, że byłabym ciekawa tej książki. Mam w domu bardzo stare wydanie Parandowskiego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się Elu R . Serdecznie pozdrawiam, dziękując za komentarz :-) .

      Usuń
  19. Chciałabym, aby taka książka powstała o mitach słowiańskich. Taka książka ujmującą kompleksowo wierzenia Słowian, która byłaby podstawa do rozważań o naszych przodkach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się z Tobą Krysiu na całej linii. Jakieś tam powstawały, ale w skromnych rozmiarach :-). Serdecznie pozdrawiam , dziękując za komentarz :-)

      Usuń
  20. Myślę, że to ciekawa lektura z którą chciałabym się zapoznać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Meggie - polecam , jest bardzo ciekawa. Pozdrawiam po porannych zakupach i studiowaniu starożytnego Rzymu :-) .

      Usuń