poniedziałek, 16 maja 2022

Światła września - Carlos Ruiz Zafon. /256 strony/

 Okładka książki Światła września Carlos Ruiz Zafón

źródło zdjęcia: Lubimy Czytać. Po prozę Zafona sięgałem często w czasie istnienia bloga Imperium Lektur 1 - istniejącego w latach 2012 - 2015. Zwykle były to fragmenty. Tym razem zdecydowałem się przeczytać książkę Autora w całości. Światła Września ujęły mnie poetyckością narracji, niezwykłej prozy. Przeczytałem tę książkę zaledwie w ciągu jednego dnia. Autora chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, jest on znany Czytelnikom na całym świecie. Mamy Francję, rok 1936. Mroczny klimat i wiele elementów oniryzmu. Mnie akurat trafiła się książka z niebieską okładką. Czy wrócę to prozy Zafona ? Myślę, że tak, aczkolwiek od thrillerów, oraz książek z elementami kryminału nieco stronię. Niemniej - czytało się bardzo szybko , w książce tej jest wiele elementów - jak powyżej wspomniałem - nadprzyrodzonych . Pełno tajemnic, nieco parapsychologii, zaskakujące zwroty akcji i ciekawi bohaterowie - to przemawia na plus tej książki. Polecam Czytelnikom, do prozy Autora będę wracać. Niewyjaśnione morderstwo, śledztwo, pełno zagadek i ciekawy styl - to wszystko przemawia - na plus książki.

 

31 komentarzy:

 1. Tej jeszcze nie czytałam, chociaż autora lubię. Na początku musiałam się trochę przyzwyczaić do jego stylu pisania, ale potem pochłonęłam całą serię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Dziś jeszcze biografia Tolkiena :-) .

   Usuń
 2. Wstyd się przyznać, ale nie poznałam jeszcze twórczości tego autora. No ale nie da się przeczytać wszystkiego, chociażby się chciało.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam szał na książki tego autora. To były czasy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też pamiętam Wiolu. Jeszcze dziś biografia Tolkiena :-) .

   Usuń
 4. Zdublował się komentarz ;-) .

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam jak w roku 2008 czytałam "Cień wiatru" (moim zdaniem najlepszą powieść tego autora) i absolutnie zachwycił mnie właśnie jego styl (plus jest to też dobry przekład na język polski). Te powieści C.R.Zafona skierowane do młodzieży też znam - "Światła września" także czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozdrawiam serdecznie . Dziś jeszcze biografia Tolkiena :-) .

   Usuń
 6. Tego akurat nie czytałam, choć myślałam, że przeczytałam już prawie wszystko tego autora. bardzo go lubię- sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zainteresowałeś mnie! Inna książka Zafona czeka na przeczytanie, więc jeśli tamta przypadnie mi do gustu to i po tę z pewnością sięgnę. :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Sorry, ale nie znam. Czytam dość wybiórczo i z doskoku to, co mnie interesuje (ostatnio dość intensywnie sama piszę - wiesz dobrze co i wolałabym się na nikim nie wzorować) :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jako nastolatka i studentka uwielbiałam autora. Przeczytałam prawie wszystkie jego książki. Teraz moje młodsze rodzeństwo go odkrywa. Właśnie w weekend pożyczyłam bratu "Pałac Północy", z młodzieżowej serii. Wielka szkoda, że autor jest już w innym świecie, ten ostatni zbiór jego opowiadań to wzruszające pożegnanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz Urocznico. Książka dziś - wtorek - 17 maja wróciła do Publicznej. Pozdrawiam po zabieganym poranku - najpierw 10 minut szybkie zakupy, potem 6 minut Biblioteka. Ja Autora odkryłem dość późno :/ .

   Usuń
 10. Czytałam tą książkę wiele lat temu i tak sobie myślę, że w sumie chętnie bym do niej wróciła - zresztą do innych powieści autora również.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma coś w sobie . Pozdrawiam, dziękując za komentarz :-) .

   Usuń
 11. Czytałam daaawno temu, ale myślę, że mogłabym wrócić do książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Odpowiedzi
  1. I w księgarniach, i w bibliotekach można znaleźć :-) .

   Usuń
 13. To książka, którą na pewno warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardo cenię książki Zafona. Więc z pewnością i tę przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Stokrotko. Wróciła do biblioteki :-) .

   Usuń
 15. Odpowiedzi
  1. Dokładnie :-) . Dziękuję za komentarz i pozdrawiam :-) .

   Usuń
 16. Bardzo cenię tego autora, którego już niestety z nami nie ma za styl, mroczność, zagadkę i finezje. Wspaniale pisał i nigdy nie zostanie zapomniany. Kilka innych książek też przeczytałam. Uwielbiam jego pióro.

  Kasinyswiat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To było moje pierwsze Kasiu spotkanie z Autorem :-) . Pozdrawiam :-) .

   Usuń