poniedziałek, 20 czerwca 2022

Prawdziwe dzieje papieży - Jean Mathieu-Rosay . 414 stron / księgozbiór własny/ . Wydawnictwo Da Capo.

 Okładka książki Prawdziwe dzieje papieży Jean Mathieu-Rosay źródło zdjęcia : Lubimy Czytać. 

Książka ta jest moim nabytkiem z 1997 roku, kiedy byłem to uczniem pierwszej klasy Liceum. Kosztowała 18 złotych, na odwrocie jeszcze widnieje stara cena: 18 000 PLN. Publikacja była pożyczana wielu osobom. Teraz przeczytałem ją po raz drugi. Jest wstrząsająca. Chronologia obejmuje postaci począwszy od Świętego Piotra i Świętego Pawła po Jana Pawła II. A dlaczego wstrząsająca? Ponieważ obok papieży, którym dobro wiary leżało na sercu, mamy takich, którzy niczym się nie przejmowali, prowadzili iście świeckie życie. Ale postać postaci nierówna. Autor z ciepłem wypowiada się o naszym Rodaku - Janie Pawle II. Mimo wszystko, obraz który powstał na kartach tej książki, jest niezwykle wstrząsający. Na przykład: Stefan II dokonał ekshumacji zwłok zmarłego przed nim poprzednika, by postawić go przed sądem. Książka jest okraszona wieloma czarno - białymi ilustracjami. Ciekawą postacią był Grzegorz XIII , który zreformował kalendarz. Wróciłem do tej książki po wielu latach. Ocenę pozostawiam każdemu z osobna - prezentowani papieże - każdy był inny, każdy miał inne przywary, wady, każdy inne słabostki. Ta opinia jest chyba ostatnią opinią w czerwcu. Polecam lekturę, jest dość intrygująca i zaskakująca. A bohaterowie - niejednoznaczni.

19 komentarzy:

 1. Na ten moment nie mam w planach lektury tej publikacji, ale na pewno może zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest dość ciekawa . Pozdrawiam Agnieszko, dziękując za komentarz :-) .

   Usuń
 2. Toż to cenny skarb w twojej biblioteczce. Pozycja godna zainteresowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt Wiolu . Dziękuję za komentarz i pozdrawiam. Niestety niektóre komentarze wrzuca system do spamu : / .

   Usuń
 3. Jestem zszokowana tym, że Stefan II dokonał ekshumacji zwłok zmarłego przed nim poprzednika, by postawić go przed sądem. Faktycznie wstrząsająca publikacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wstrząsająca. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz Cyrysiu. Na południu straszny upał ;-) .

   Usuń
 4. Z czasem na pewno sięgnę, ale tymczasem mam zbyt wiele na głowie różnych rzeczy. Pozdrawiam z deszczowej wsi. W końcu jest chłodniej i jest czym oddychać. Nie cierpię skwarów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozdrawiam z po - deszczowego miasteczka. Też jest już na szczęście chłodniej :-) .

   Usuń
 5. Może nie teraz, ale w późniejszym terminie chętnie przeczytałabym tę książkę. Polecę ją też osobie, którą może zainteresować taka tematyka. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również pozdrawiam Julito :-) Twój komentarz wsadziło do spamu ;-) .

   Usuń
 6. Ja jak na razie nie mam w planach tej książki - jak na razie skupiam się w dużej mierze na tym co już mam w domu.

  OdpowiedzUsuń
 7. O papieżycy Joannie też autor napisał? Zrobiono z niej legendę... ale gdyby nie urodziła dziecka, świat nigdy by nie poznał o niej prawdy. Chociaż kroniki watykańskie nie odnotowały tego faktu, jak i innych, które nie były tej duchowej władzy na rękę. Taka historia...
  A Ty, co o tym myślisz, Jardianie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też Lutanko o niej czytałem. w powyższej książce jest chyba tylko mała wzmianka :-) . Za to niegdyś oglądałem film o niej :-) . Pozdrawiam :-) .

   Usuń
 8. Zapisuje te książkę do przeczytania....kiedys

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie polecam, jest bardzo intrygująca :-) . U ciebie byłem, coś nie da się w bloggerze zalogować ;-) . Pozdrawiam po zabieganym poranku, w tym była z rana ... Stokrotka. Udanego tygodnia :-) .

   Usuń
 9. Ciekawa propozycja, być może kiedyś przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń