źródło zdjęcia:-> Lubimy Czytać. "Świat Fenicjan" Sabatino Moscati to książka niezwykła. Pochodzi ze zbiorów lokalnej Biblioteki Publicznej. Lektura nieco zajęła czasu, jednak było warto. Książka ma charakter przekrojowy. Są zamieszczone liczne mapy, czarno - białe ilustracje i schematy, oraz przypisy. Mamy nakreślony obraz i Fenicjan, i Kartagińczyków, którzy znani są nam z wojen punickich. Bardzo wiele poświęcono historii sztuki, gospodarce, historii politycznej, a także religii, językowi oraz pismu - chociaż tym dwóm ostatnim nieco mniej miejsca, uważam, że można było na ten temat więcej napisać. A jaki jest ten "Świat Fenicjan"?. Bardzo zróżnicowany. Fenicjanie i Kartagińczycy byli ludem morskim, i ślady ich działalności zarówno żeglarskiej, jak i ekonomicznej, rolniczej i religijnej są zachowane do dnia dzisiejszego. Interesujące jest to, że Kartagińczycy i Fenicjanie na przykład mieli dość krwawe kulty: składali bowiem w ofierze dzieci między innymi swojemu bogu Baalowi. Ekspansja rzymska i wojny punickie jak wiemy, położyły kres większości śladów Fenicjan, niemniej jednak, sporo się zachowało i do dziś dnia w Libii czy Tunezji można odnaleźć, na przykład w rolnictwie - ich dziedzictwo. Lektura jak wspomniałem na początku dość dużo zajmuje, niemniej jest książką , którą warto poznać. Bardzo wiele na temat archeologii czy historii sztuki Fenicjan zostało omówionych - tutaj się powtórzyłem, ale takie umiejscowienie tych tematów w publikacji podnosi jej wartość . . Publikacja stara, ale dość wyczerpująca temat, mnóstwo ciekawostek i mnóstwo tematów do dalszego, samodzielnego zgłębiania.
niedziela, 16 marca 2025
Świat Fenicjan - Sabatino Moscati /Zbiór Biblioteki Publicznej/
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Ciekawa i ambitna lektura.
OdpowiedzUsuńWarta sięgnięcia :-) .
UsuńTakie stare publikacje najczęściej mocno wyczerpują temat.
OdpowiedzUsuńDokładnie :-) .
UsuńDzięki Fenicjanom przede wszystkim za pismo! Ciekawa pozycja, którą warto jest się zapoznać, choć ich praktyki religijnych były bardzo kontrowersyjne. A nawet barbarzyńskie. W głowie się nie mieści, do czego jest zdolny czlowiek, by przypodobać się bóstwu.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam niedzielnie. Wszystkiego dobrego na nowy tydzień Jardianie :)
Dziękuję Lutano za komentarz , i Tobie wszystkiego dobrego na nowy tydzień :-) .
UsuńZaciekawiła mnie ta książka. Pozdrawiam. /crouschynca
OdpowiedzUsuńCieszę się, pozdrawiam .
UsuńWarto poznać tą kluturę :)
OdpowiedzUsuńOj tak.
UsuńMuszę przyznać, że choć lubię historię to jednak aż tak daleko dawno się nie zapuszczałam. Dzięki za polecenie :)
OdpowiedzUsuń:-) .
UsuńTym tytułem mnie zaciekawiłeś :)
OdpowiedzUsuńCieszę się .
UsuńBrzmi bardzo ciekawie. :)
OdpowiedzUsuń:-) .
UsuńCiekawa. Czasami sięgam po podobną tematykę
OdpowiedzUsuńSuper .
UsuńŚwietna propozycja :) Zawsze ciekawi mnie, jak żyli ludzie x lat temu, im dalej na strzałce czasu tym bardziej interesująco. Fascynujące, wspaniale, że są lektury które mogą przybliżyć nam ten odległy antyczny świat :) Warto, naprawdę warto sięgać po historię ludzkości, wiele można dowiedzieć się o nas samych poprzez to jak żyli ludzie w dawnych czasach. Pozdrawiam serdecznie!
OdpowiedzUsuńJa również Klaudio pozdrawiam :-) .
UsuńCzasem się zastanawiam, jak wyglądałaby dzisiaj świat, gdyby pewne cywilizacje nie upadły.
OdpowiedzUsuńDokładnie, pozdrawiam .
UsuńTo musi być naprawdę ciekawa książka. Zdecydowanie moja tematyka :)
OdpowiedzUsuńCieszę się.
UsuńZawiesiłem blogowania, pozostaję na Instagramie .
UsuńByła faktycznie ciekawą lekturą .
Usuń