czwartek, 26 stycznia 2023

Opinia zbiorowa - 4 lektury.

 Okładka książki Oktawian August. Ojciec chrzestny Europy Richard Holland  źródła zdjęć - > Lubimy Czytać.

Oktawian August - Ojciec chrzestny Europy - Richard Holland , 288 stron.

W pełni do blogowania wracam pierwszego lutego, na innych nieco zasadach. Między innymi nie publikuję zdjęć ani opinii na Instagramie. Na komentarze tez raczej rzadko będę odpowiadać. W czasie blogowego detoksu udało mi się przeczytać 4 książki. Historyczne wolniej się czyta . Oktawian August - postać fascynująca. Książkę jednak dość topornie się czyta. No ale - przeczytałem. Więcej o samym bohaterze tej biografii u końca książki. Bogate przypisy, bibliografia - przemawiają jednak na korzyść. Poza tym - książka pokazuje, jak jeszcze jest wiele jest do odkrycia na temat starożytnego Rzymu.

 Okładka książki Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych Christel Petitcollin Christel Petitcollin - Jak mniej myśleć - 232 strony. Mam nieco kłopotów z opiniowaniem tej książki - poradnika. Z wieloma spostrzeżeniami  Autorki się zgadzam, z wieloma nie. Ale przeczytałem w końcu w kilka godzin. Nie zgadzam się z kolei z końcówką tego poradnika - moim zdaniem na końcu właśnie było wiele uproszczeń i dydaktyzmu. 

 Okładka książki Kazimierz Jagiellończyk Maria Bogucka Maria Bogucka - Kazimierz Jagiellończyk. 252 strony. Książka nieco jak to się mawia, czy pisze - trąci myszką ; -). Niemniej czas spędzony na jej lekturze nie był stracony. Odkurzyłem wiedzę, poza tym - jak z pewnością wiecie - mieszkam na południu Polski - i o wielu miejscach z moim regionem związanych - Autorka wspomniała. Polecam. 

 Okładka książki Dziecko z Auschwitz Lily Graham

Lily Graham - Dziecko z Auschwitz - 256 stron. Takiej literatury nigdy dość. Bliska mi też tematyka z wielu względów. Wstrząsa, porusza, zmusza do myślenia. Jedenaste przykazanie - ponoć brzmi - nie zapominaj. Dość szybko przeczytałem. Polecam.

 
28 komentarzy:

 1. Cztery książki z różnych gatunków, więc masz urozmaicone wrażenia. Każda ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne! Najbardziej mnie ciekawi Oktawian August.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziecko z Auschwitz na pewno będę czytała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ekstra, że udało Ci się tyle przeczytać. Jestem ogromnie ciekawa książki "Dziecko z Auschwitz".

  OdpowiedzUsuń
 5. Do książki "Jak mniej myśleć" chętnie bym zajrzała... Wracam jednak do tematu, o którym jakiś czas temu pisaliśmy w komentarzach. O blogowaniu! Wyślę Ci e-maila. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe książki, najbardziej zainteresowała mnie pierwsza. Chętnie dowiedziałabym się więcej na temat starożytnego Rzymu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem ciekawa tego poradnika, choć z takimi publikacjami miałam różne doświadczenia. Co prawda nie planuję go kupować, ale być może uda się w bibliotece wypożyczyć (coś chyba z takim leniwcem na okładce widziałam w elektronicznym katalogu, ale nie pamiętam, czy to ten konkretny tytuł, czy inny z owej serii).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :-). Julito, jest raczej powszechnie dostępny. I też z takimi publikacjami mam różne doświadczenia, pozdrawiam, dziękując za komentarz :-) .

   Usuń
  2. Sprawdziłam elektroniczny katalog bibliotek i mają kilka różnych pozycji z tej poradnikowej serii tam, gdzie chodzę. Tak więc wypożyczę je, ale jeszcze nie teraz. Miłego wieczoru :)

   Usuń
 8. Ciekawy zestaw książek. Przyznam, że mnie najbardziej zainteresowała ta druga pozycja. Leniwiec na gałęzi jest słodki, też tak czasem mam ;) . Dobrze, że wracasz do blogowania. Mam nadzieję, że odpoczynek Ci się udał i wszystko u Ciebie w porządku. Dobrego weekendu Jardianie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Witaj Jardianie. Wszystkie pozycje warte przeczytania. Szczególnie ta 2 jeśli o mnie chodzi. Co do ostatniej zgadzam się w stu procentach a nawet 1000. Niesamowite tempo czytania. Zazdroszczę :). Pozdrawiam serdecznie

  Kasinyswiat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozdrawiam również w niedzielę po 5 minutowym szybkim spacerze ;-) . Dziś bez lektur ;-) .

   Usuń
 10. A jednak to książka o Kazimierzu Jagiellończyku zainteresowała mnie najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W poniedziałek wraca do biblioteki, pozdrawiam :-) .

   Usuń
 11. Witam serdecznie
  Fantastyczne pozycje, naprawdę książki warte poznania. Słyszałam kiedyś o "Jak mniej myśleć" ale jej nie czytałam, za to bardzo zaciekawiło mnie " Dziecko z auschwitz".
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozdrawiam Klaudio, Twój blog mi wypadł z blogrolla.

   Usuń
 12. Mocne wybrałeś lektury na czas odpoczynku. Moim zdaniem książki historyczne są pisane specyficznie, dlatego trudno jest je czytać. Z drugiej strony czy byłyby historycznymi, gdyby nie ten styl? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie Elu. Pozdrawiam, dziękując za komentarz :-) .

   Usuń