niedziela, 25 września 2022

Dynastia Jagiellonów w Polsce. /Urszula Borkowska/ / Wydawnictwo Naukowe PWN / / 630 stron/.

 Okładka książki Dynastia Jagiellonów w Polsce Urszula Borkowska źródło zdjęcia: Lubimy Czytać. 

Któż z nas nie słyszał , nie czytał, nie oglądał seriali o Jagiellonach ? Chyba każdy :-) . Zmierzaliśmy się z nimi na lekcjach historii, oglądaliśmy zapewne serial "Królowa Bona" . Urszula Borkowska napisała - stworzyła potężną cegiełkę, która to jest pozycją cenną i pełną ciekawostek.

Różnie się ocenia dynastię Jagiellonów. Dynastię, która ekspansję Polski ukierunkowała na wschód. Wprawdzie dzieło to jest bardzo obszerne - ale skonstruowane tak, że czyta się bardzo szybko, poza tym jest w nim wiele ciekawostek. Mnie zauroczyły wątki lokalne, mogłem więc poczytać o bliskich memu sercu miejscowościach południowej Polski. Czyta się szybko - fakt - należy jednak zarezerwować sobie czas. Nie jest to do końca ścisła pozycja naukowa - konstrukcja "Dynastii Jagiellonów w Polsce" - została tak pomyślana, obmyślona, że objętości przy czytaniu nie czuć. Są przypisy, cenne biogramy. 

Warto sięgnąć, a to chociażby z tej przyczyny, że ponoć niedługo w naszej telewizji ma być serial właśnie o tej dynastii. A zawdzięczamy jej wiele. Historii politycznej, wątków biograficznych, antropologii historycznej - jest tu wszystkiego w  równych prawie proporcjach - więc lektura nudną nie jest. 

22 komentarze:

 1. U mnie na razie królowie Wielkiej Brytanii😁Szukam ciekawych publikacji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja teraz prawie wszystko czytam, i mniej interesujące rzeczy mnie, i bardziej :-) . Dzięki za komentarz :-) . Teraz Zabieglik - HIstoria Szkocji i Topolski - Jak się pisze i rozumie historię :-) .

   Usuń
 2. Pewnie, że warto sięgnać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecę tę książkę osobie z rodziny, która interesuje się takimi historycznymi tematami. Sama też zresztą chętnie bym przeczytała. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja droga połówka na pewno zainteresuje się tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 5. ciągle sobie obiecuję, że nadrobię jakieś książki o tej dynastii

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiedziałam, że ma być serial. Ciekawa publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 7. Choć pozycja brzmi interesująco, niestety nie w moim guście :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wielka dynastia... to i wielka objętość. Bardzo ciekawy to okres w historii Polski. Przydałby się nam dziś taki król jakim był Władysław Jagiełło, jak była Jadwiga :)
  Cieszę się, że serial o Jagiellonach będzie w tv., bo naprawdę nie ma tam na co patrzeć.
  Pozdrawiam ciepło Jardianie :) Zdrówka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również Lutano pozdrawiam i dziękuję za miły komentarz :-) .

   Usuń