wtorek, 29 listopada 2022

Wergiliusz. Świat poetycki. Stanisław Stabryła, Ossolineum. /234 strony/

 źródło zdjęcia: Lubimy Czytać. 

Książka ta została wydana przez Ossolineum w 1987 roku. Wergiliusza chyba zaś nikomu nie trzeba przedstawiać - wybitny rzymski poeta z pierwszego wieku przed naszą erą, twórca słynnej Eneidy. I postać też nietuzinkowa. Książkę szybko się czyta, mimo, iż w tok narracji zostały wplecione fragmenty wierszy i dzieł w oryginale - ale tuż obok mamy tłumaczenie na polski. Są też przypisy. Książka ta jest dość różnorodna - opowiada nie tylko o dziełach, Eneidzie, poezji, ale także bardzo wiele o życiu prywatnym Wergiliusza. Doskonały podział na rozdziały ułatwia czytanie. Z drugiej strony mamy bardzo dużo odniesień do historii Rzymu, dużo na temat filozofii antycznej, a także bardzo dużo miejsca na przykład na tematy teologiczne. Wyłapałem w tekście dużo ciekawostek, między innymi na temat dociekań o zdaniu starożytnych na temat reinkarnacji. Wydanie jest dość leciwe - jednak - czyta się z dużym zainteresowaniem. Jak wspomniałem - mnóstwo ciekawostek i mnóstwo cennych informacji, na przykład o astronomii starożytnej też jest trochę miejsca. 

30 komentarzy:

 1. Warto poznać, bo to ważna lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wergiljusza większość kojarzy z pewnością z pewnym wierszykiem, więc na pewno warto wiedzieć kim był.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie. Chętnie bym zajrzała do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow Ty to czytasz książki... Samo wydawnictwo wiele mówi. Myślę, że to dobra lektura na dni, gdy głowa będzie już wolna. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ElaR - wielkie dzięki za ten komentarz :-) . Wieczorami zaś czytam na czytniku. Pozdrowienia :-) .

   Usuń
 5. Dobrze, że jest sporo ciekawostek i książka poszerza wiedzę. Miłego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Skoro mnóstwo ciekawostek, to poszukam tej książki w swojej osiedlowej bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozdrawiam Monika Olga po zabieganym poranku - 21 minut na większych zakupach. A co do książki, jest warta uwagi. Odgrzebałem komentarz ze spamu. Blogger coś szwankuje : / .

   Usuń
 7. Ciekawostki to to co lubię najbardziej ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię czytać o takich sławnych ludziach, a "Ojciec W. uczył dzieci swoje, a miał ich wszystkich sto dwadzieścia troje". No i nadal uczy poprzez tego typu publikacje :) . Zawsze też czegoś nowego się można dowiedzieć o tamtych czasach, a ciekawostki to taki dodatkowy smaczek. Wszelkiej pomyślności :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Może kiedyś się skuszę na tę książkę, jeśli będzie w bibliotece. Spokojnej nocy! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świat rzymskich władców zawsze wciąga.

  OdpowiedzUsuń