czwartek, 29 listopada 2018

POMÓŻ SOBIE SAM - psychoterapia zdrowego rozsądku. Lucien Auger

Okładka książki POMÓŻ SOBIE SAM - psychoterapia zdrowego rozsądkuKsiążkę zakupiłem w 2007 roku, tuż po zakończeniu swoich studiów. Jest to bardzo przystępnie napisany poradnik psychologiczny, jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Wychodzi on z nurtu racjonalnej terapii emotywnej Ellisa, wzoruje się też na starożytnych stoikach. "Miejmy odwagę zmieniać to co się da zmieniać, miejmy odwagę akceptować to, czego się zmieniać nie da". Książkę przeczytałem wiele razy, jest cała podkreślona i pozaznaczana przy ważniejszych momentach. Jest bardzo pomocna. Różni się ona od psychoanalizy, z którą mamy do czynienia: jej interwencje zwłaszcza te interwencje kryzysowe, są przedstawione w klarowny i bardzo przystępny sposób, został ten poradnik opracowany tak, że do każdego trafia. Na przykład od terapii psychoanalitycznych różni się tym. że konfrontacje klienta (a nie pacjenta) z jego nierzeczywistymi myślami są bardzo celne i bardzo trafne. Mówi się, że terapie psychoanalityczne trwają latami, zaś terapie podobne do zastosowanych w tej książce, są krótkoterminowe. Mówi się, że terapie krótkoterminowe to wyrywanie chwasta bez korzenia, zaś psychoanalityczne - wyrywanie chwasta z korzeniem. Przedstawiciele obydwu nurtów toczą ze sobą spory. Jest to bardzo przystępny poradnik, każdy w nim na pewno odnajdzie samego siebie, bo czyż nie mamy nierealistycznych myśli? Polecam każdemu zainteresowanemu psychologią a także tym, którzy rozpoczynają jakieś terapie, uczestniczą w nich, bądź uczestniczyli.

25 komentarzy:

 1. przydalaby mi sie taka ksiazka bo ostatnio problemy zaczynaja przerastac

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka książki z racji zawodu bardzo dobrze mi znana, więc chętnie przeczytam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasami warto zajrzeć do takiego poradnika.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasami taki poradnik się przydaję, lecz ja osobiście jestem zdania, że w razie problemów warto zwrócić się do drugiego człowieka niż szukać pomocy w książkach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytuje poradników... nie są dla mnie odkrywcze i nie pomagają ;p

  OdpowiedzUsuń
 6. Czasem warto mnie taką książkę w domu, żeby od czasu do czasu do niej zajrzeć!

  OdpowiedzUsuń
 7. Może byłaby to lektura dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pozycja nie dla mnie, ale każdy ma inny gust. ;)
  Serdecznie pozdrawiam.
  https://nacpana-ksiazkami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo interesująca książka! Lubię takie:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wielkopolski Instytut Psychoterapii title="psychoterapia">http://wip-poznan.pl/psychoterapia pomógł wyleczyć mojego syna. Jestem im bardzo wdzięczny!

  OdpowiedzUsuń
 11. Depresja to choroba cywilizacyjna i warto o niej rozmawiać! Zrozumiałem to dopiero, kiedy zgłosiłem się do Wielkopolskiego Instytutu Psychoterapii title="psychoterapia">http://wip-poznan.pl/psychoterapia.

  OdpowiedzUsuń
 12. Z problemami psychinczymi warto udać się do Wielkopolskiego Instytutu Psychoterapii http://wip-poznan.pl/psychoterapia. Zapewniają fachową pomoc!

  OdpowiedzUsuń
 13. Wielkopolski Instytut Psychoterapii http://wip-poznan.pl/psychoterapia - znacie? Warto skorzystać z ich usług?

  OdpowiedzUsuń