piątek, 16 października 2020

Książę Filip. Piątki z Windsorami.

 Książę Filip to postać nietuzinkowa. Jest dumnym księciem - małżonkiem od wielu lat. Ale niezbyt to postać szczęśliwa. Miał bardzo trudne dzieciństwo. Diana o Windsorach mawiała: "Ci Niemcy". Początkowo był zadowolony z wyboru Diany na małżonkę Karola, jednak z czasem ich relacje się pogorszyły. W jego żyłach płynie krew przede wszystkim niemiecka. Po koronacji małżonki w 1953 roku - poczuł się jak piąte koło u wozu. I tutaj małżeństwo sielanką już nie było. Posądzany o zdrady, mawiał często z niewyparzonym językiem, że Królową Elżbietę nie interesuje nic poza tym, co jest trawożerne. A mowa o miłości monarchini do koni i wyścigów konnych. Filip był surowym ojcem. Karola wysłał do rygorystycznej szkoły w Szkocji, co odbiło się na zdrowiu syna. Prawdopodobnie ukochał najbardziej córkę Annę, która bardzo go przypomina charakterem. Chyba tych zdrad było trochę.Przez niego sama Elżbieta musiała szukać porad speców od zdrowia psychicznego. Niemniej lata mijają  - a książę Edynburga trzyma się świetnie. Co o nim sądzicie, Drodzy Czytelnicy ?

28 komentarzy:

 1. Ciekawe recenzje omawiają księcia Philipsa. Myślę, że książę Philipsa jest charyzmatyczną osobowością, po prostu jego imię wydaje się utonąć w porównaniu z imieniem jego żony, która została wyznaczona na kierownictwo Anglii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy wpis. Książę Filip to interesująca postać. Co prawda sama nie śledzę dokładnie losów rodu Windsorów, lecz właśnie dzięki Twojemu tekstowi poznałam dziś parę ciekawostek. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że ten wpis wywołał zainteresowanie. Pozdrawiam !

   Usuń
 3. Wokół rodziny królewskiej narastają takie legendy, że zastanawiam się ile w nich prawdy. Sama postać księcia Filipa wydaje się jednak bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książę Filip jest kolejną osobistością owianą legendą (ponoć miał być kobieciarzem).Zawsze wydawał mi się dość antypatyczną i kostyczną postacią.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobnie go chyba odbieram. Dziękuję za komentarz i również pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Dzięki za garść ciekawych informacji! Pozdrawiam🙂

  OdpowiedzUsuń
 6. Osobowość, którą trudno nie zauważyć :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z całą pewnością wokól tej rodziny krąży wiele tajemnic, intryg i zdrad.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książę małozonek, taki trochę smutny tytuł. Cień królowej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawi mnie, czy rola jaką przyjął - cień swojej żony, naprawdę mu odpowiadała. Mnie on zbytnio nigdy nie interesował, może dlatego, że i mało rzucał się w oczy. Niemniej zapewne, jak piszesz miał swoje za uszami

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawa i nietuzinkowa postać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pewnie to był też w jakiś sposób cios dla niego. Oglądałeś serial "The Crown"?

  OdpowiedzUsuń
 12. Kiedyś słyszałam, że królowa Elżbieta nie miała z nim łatwego życia. Na pewno, życie w cieniu żony jest ciężkie, zwłaszcza dla mężczyzny wychowanego w tamtych czasach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Molarnio, dokładnie. Dziękuję za wizytę i komentarz :)

   Usuń
 13. Na pewno czuł się źle, żyjąc w cieniu żony, ale cóż począć? Jego decyzja i wybór. Ale ogólnie to ciekawa postać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się Ew. Dokładnie. Żył w cieniu żony, chyba nieco nielubiany przez system. Pozdrawiam :)

   Usuń
 14. Królowie i książęta to ludzie tacy sami jak my. Ze wszystkimi wadami i słabościami nie różnią się niczym od zwykłego szarego człowieka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie Stokrotko, podzielam Twą opinię. Pozdrawiam :)

   Usuń