poniedziałek, 10 września 2018

Szkoła - Arkady Gajdar

Okładka książki Szkoła  Posiadam wydanie tej książki z 1987 roku. Książkę odgrzebałem dosłownie z zakurzonych regałów. Pierwszy raz ją przeczytałem, gdy byłem w piątej klasie szkoły podstawowej, czyli było to tak gdzieś w 1993 roku, a książkę odziedziczyłem po swojej o siedem lat starszej siostrze. Często wracałem do tej książki, a teraz postanowiłem ją przeczytać jeszcze raz. Borys Gorikow to uczeń gimnazjum syberyjskiego już prawie Arzamasu. Poznajemy kompletnie jego świat wewnętrzny i zewnętrzny. Autor ma świetne pióro, a książkę czyta się jednym tchem. Przeczytałem ją w ciągu kilku godzin. I wierzcie mi, że do tej lektury będę wracać. Mimo, że została wydana w 1987 roku, mimo, że Autor był poczytnym pisarzem tej "czerwonej" strony. Borys Gorikow - ujmujący bohater książki, który pod wpływem wydarzeń 1917 roku ucieka z domu i rozpoczyna samodzielne, tułacze wpierw, a potem żołnierskie życie.
Serdecznie polecam tę książkę, i nic z tego, że została wydana w 1987 roku. Świat wewnętrzny chłopca, myślę, że jest światem uniwersalnym. Polecam wszystkim tę książkę.

16 komentarzy:

 1. Muszę sprawdzić, czy mam tę książkę w swoich zbiorach.

  OdpowiedzUsuń
 2. To, że już kilkakrotnie wracałeś do tej książki i zamierzasz jeszcze do niej wrócić, jest dla mnie jej najlepszą rekomendacją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie bym przeczytała. Ciekawa jestem czy teraz będzie ją łatwo dostac, skoro wydana została tak dawno temu. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety, ale książka do mnie nie przemawiam.
  Serdecznie pozdrawiam.
  https://nacpana-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba jest też gdzieś wśród moich książek :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Popytam się o ten tytuł w mojej bibliotece. Ciekawe, czy będą mieli.

  OdpowiedzUsuń
 7. Gdzieś już słyszałam ten tytuł. Z pewnością jak będę tylko w bibliotece zapytam o tę książkę

  OdpowiedzUsuń