środa, 6 czerwca 2018

Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela - Dan Raviv i Yossi Melman

Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela - Raviv Dan, Melman Yossi Tematyka Bliskiego Wschodu jako historyka niezmiernie mnie interesuje. Ale po lekturze pewnych książek raczej trudno się zdecydować na wycieczkę chociażby do Izraela. Bo chodzi tutaj o bezpieczeństwo podróży.

Książkę przeczytałem jednym tchem. Jest bardzo ciekawie napisana.

Mossad to najsłynniejsza agencja wywiadowcza świata, żartując można powiedzieć (nie do końca moja opinia), że najlepszy wywiad na świecie posiada Watykan. Mossad kojarzy chyba każdy, tak jak kojarzone są dobrze MI6 czy CIA.

Ale to chyba Mossad, powołany do chronienia tak małego i otoczonego zewsząd wrogami państwa, jest chyba najlepiej rozpoznawany na świecie. Książka przybliża największe sukcesy, ale i największe wpadki tej organizacji wywiadowczej.

 Język jest idealny, ułatwia on lekturę. Książkę czyta się jednym tchem, bardzo dobrze zostały skonstruowane poszczególne rozdziały. Książka odsłania sposoby działania Mossadu, jego strukturę i sposoby działania.

Wiele akcji tutaj opisywanych mogłoby stać się kanwą niejednego filmu sensacyjnego. Izrael to wprawdzie państwo demokratyczne, ale ze względu na sytuację geopolityczną obowiązuje tu na przykład obowiązkowa służba wojskowa, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Życie codzienne w Izraelu, to życie w nieustannym napięciu.

Śmiało mogę polecić książkę wszystkim zainteresowanym działalnością agencji wywiadowczych świata, zainteresowanych tematyką Bliskiego Wschodu, jak i wszystkim tym, którzy chcą poznać, jakie to małe bliskowschodnie państwo podejmuje działania, by chronić życie swoich obywateli.

16 komentarzy:

 1. Mój kuzyn interesuje się taką tematyką, więc mu polecę tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka dość ciężka i nie na każdy dzień. Musiałabym znależć czas na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy książka jest mocno polityczna? Pytam, bo w tym temacie się gubię, jak i nie do końca mnie on pasjonuje i nie wiem czy książka wpasuje się w moje preferencje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie za dużo w niej polityki, pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Coś dla mojego narzeczonego. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam w Izraelu, zjeździłam ten mały kraj wszerz i wzdłuż i w żadnym momencie nie czułam się zagrożona... serio.
  A książkę zapamiętam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jane Doe - to dobrze wiedzieć, sam się tam planuje wybrać na jesieni, pozdrawiam i dziękuję za komentarz !

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię książki historyczne, a poza tym Mossad jest już sam w sobie bardzo interesujący więc pozycja wydaje się warta zapamiętania :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tym razem jednak nie dla mnie, ale chyba zainteresowałaby mojego Tatę...

  OdpowiedzUsuń