poniedziałek, 30 lipca 2018

Centkiewiczowie - Nie prowadziła ich gwiazda polarna

Okładka książki Nie prowadziła ich Gwiazda Polarna Książkę przeczytałem w ciągu dwóch dni. Okazała się idealnym czytadłem na lipcowe, gorące wieczory. Została wydana przez wydawnictwo Iskry w 1974 roku.

Przy czytaniu książki czytelnikowi robi się autentycznie zimno. I taki to cel spełniła ta książka dla mnie. Pozwoliła mi się przenieść w świat polarników z pierwszej połowy XX - go wieku.
Lwia część opisuje walkę Scotta z Amundsenem o zdobycie bieguna południowego.

 Przy książce można się nieźle wzruszyć. Pokazuje prawdziwą walkę człowieka z żywiołem, jakim jest Antarktyda, ten nasz szósty kontynent. Jest to cudowna książka. A ja uwielbiam książki podróżnicze, więc dostarczyła mi niebywałych wrażeń.

Jest to jednym słowem pasjonująca opowieść o zdobywaniu dalekiego, odległego południa. Polarnicy stawiali wszystko na jedną kartę: rodziny, swoje dotychczasowe życie. Ta książka to pokazuje.

Duet pisarski Centkiewiczów odkryłem dopiero teraz, i zabieram się za pozostałe ich książki.

Gorąco polecam na gorące, letnie dni.


16 komentarzy:

 1. Polecę tę książkę mojemu narzeczonemu, niech się ochłodzi. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś Centkiewiczów już czytałam, ale mi się nie podobało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piszą specyficznie, fakt :)

   Usuń
  2. Moja opinia jest taka, że lepiej jest to czytać niż nie czytać, ale w porównaniu z innymi piszącymi o podróżach z tego okresu (a czytałam sporo książek z Naokoło Świata) to Centkiewiczowie byli najbardziej odtwórczy. Byli po prostu lepsi w tej serii, znacznie lepsi.

   Usuń
  3. Zgadzam się z Tobą Izabelo :)

   Usuń
 3. Mam tę książkę w swoim zbiorze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie bym się nią ochłodziła. :) Pozdrawiam prosperiuszu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Do tych autorów mam uraz, po Anaruku, nie pamiętam czy skończyłam, ale to nei mój klimat i zraziłam się do arktycznego klimatu. Co dziwne bo zimę kocham

  OdpowiedzUsuń
 6. Rzeczywiście książka o Antarktydzie jest idealna na upały :)

  OdpowiedzUsuń