środa, 25 lipca 2018

James Shreeve - Zagadka neandertalczyka. W poszukiwaniu rodowodu współczesnego człowieka

Okładka książki Zagadka neandertalczyka. W poszukiwaniu rodowodu współczesnego człowieka Książkę przeczytałem w ciągu jednego dnia. Autor, James Shreeve jest popularyzatorem nauki. Zastanawia się w książce, dlaczego neandertalczyk wymarł, a Homo sapiens sapiens przeżył.

Shreeve prowadzi czytelnika po jaskiniach, zakamarkach naukowych gabinetów, po uniwersytetach. Neandertalczyk to coś, co go wyraźnie pasjonuje. Książkę czyta się bardzo szybko, i to jest jej plus.

Ksiązka mimo upływu czasu się nie zestarzała. Ale przyznam, że dowodzi ona również, jak wielu ogniw pośrednich brakuje. Dla mnie jako człowieka wiary, jest dosyć kontrowersyjna.

Jest kontrowersyjna dla mnie, bowiem jestem kreacjonistą. Ale książka jest bardzo rzetelna i śmiało nas prowadzi jak wspomniałem po zakamarkach jaskiń, opisując naprawdę bardzo ciekawie wszelkie odkrycia związane z neandertalczykami: ich biologię, ekologię, wiarę, i co najważniejsze - pochówki.

Jest to świetny reportaż ukazujący miejsce neandertalczyka w świecie rewolucji.

Bo jak to się stało, że Neandertalczyk wymarł, a homo sapiens sapiens czyli my - przetrwał?

Śmiało zachęcam do lektury, nie zawiedziecie się, jest to ksiązka tez na wskroś socjologiczna.

Gorąco polecam !

14 komentarzy:

 1. Mnie mocno interesują te neandertalskie geny u ludzi.... Czasem zastanawiam się, czy znałam takich.....

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzetelność to podstawa w tego typu publikacjach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe, czy dzisiaj naukowcy sądzą na ten temat? Może to, co stało się z neandertalczykami w końcu przestanie być zagadką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś, a mam na myśli badania z 2010 roku, uważa się, że neandertalczycy to praktycznie ludzie jakich znamy. Genom neandertalczyka jest podobny do naszych w 99,7 procent. Tym samym wszyscy jesteśmy neandertalczykami

   Usuń
  2. Dzięki Scarlett za tę informację !

   Usuń
 4. Warto czerpać wiedzę z rzetelnych źródeł. 😊

  OdpowiedzUsuń